poniedziałek, 30 czerwca 2014

Transfer na drewnie - krok po kroku.


Witajcie,
jest i on - zapowiadany kurs, transfer na drewnie ;-) Będę starała się wyjaśnić w jak najprostszy sposób. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości proszę śmiało pytać.

No to do roboty :-)

1. Potrzebne będą:
  • dowolny przedmiot, który chcemy ozdobić tą metodą,
  • wydrukowany motyw za pomocą drukarki LASEROWE! (z drukarki atramentowej motyw będzie się rozmazywał). Jeszcze jedna ważna rzecz, wydruk musi być wydrukowany w lustrzanym odbiciu,
  • farba akrylowa czarna i biała,
  • preparat CarPlan Sealed powłoka antyprzebiciowa (odkrywcą owego preparatu jest deco-szuflada),
  • lakier wodny matowy bądź z połyskiem (kwestia gustu),
  • papier ścierny o grubości 180 (może być drobniejszy),
  • taśma malarska,
  • płatki kosmetyczne.


2. Czarną farbą malujemy te fragmenty przedmiotu na których chcemy uzyskać efekt przetarcia.

U mnie to wygląda tak ;-)

3. Gdy farba dobrze wyschnie całość malujemy białą farbą. Jeśli chcemy uzyskać efekt mocnych przetarć wystarczy nałożyć jedną warstwę. Jeśli natomiast chcemy aby przedmiot miał delikatne przetarcia (gdzieniegdzie) to należy nałożyć dwie lub więcej warstw.4. Teraz etap za którym się nie przepadam ;-) Gdy przedmiot DOBRZE wyschnie bierzemy się za ścieranie. Pamiętajmy aby powierzchnia na której ma być odbity transfer również musi być przetarta papierem ściernym. Powierzchnia musi być gładka.5. Wybrany motyw wycinany z marginesem, a następnie przyklejamy do przedmiotu za pomocą taśmy malarskiej.


6. Spryskujemy wacik preparatem CarPlan Sealed.


7. Następnie dość mocno przyciskamy wacikiem transfer. Kawałek po kawałeczku :-) Gdy wacik zacznie robić się suchy to ponownie go spryskujemy.8. Gdy cała grafika jest już nasiąknięta preparatem za pomocą łyżeczki, raz przy razie, dociskamy motyw.


9. Delikatnie odrywamy taśmę z grafiką. Huraaaa... Mamy motyw odbity na przedmiocie :-)


10. Na koniec lakierujemy przedmiot. 
Ja używam lakieru firmy Domalux. Połysk bądź matowy, to już kwestia gustu.Mam nadzieję, że polubicie transfery tak samo jak ja ;-) Życzę Wam miłej pracy i wielu ciekawych inspiracji.